Zalecane oleje silnikowe do Volkswagen Golfa i Bory

Zalecane oleje silnikowe do Golfa i Bory – Volkswagen poleca oleje według własnych norm. Do silników benzynowych są to VW 500 00, VW 501 01 albo VW 502 02. Dla budowanych od czerwca 1999 samochodów z wydłużonym przebiegiem między przeglądami technicznymi (Longlife Service) są to oleje zgodne z normą VW 503 00.

Do silników wysokoprężnych powinno się używać oleju zgodnego z normą VW 50 500, VW 50 000 albo VW 50 101 (przy Longlife Service – VW 506 00). Volkswagen dopuszcza użycie innych olejów tylko w „wyjątkowych wypadkach”. Do silników benzynowych 1,4 i 1,6 l można stosować oleje jedno-lub wielosezonowe wg normy ACEA A2/A3. Do pozostałych silników benzynowych mogą być stosowane oleje wg klasyfikacji API-SF albo API-SG, a do silników wysokoprężnych wg API-CD.

Oleje wielosezonowe powstają na bazie olejów jednosezonowych o małej płynności, do których dodaje się po podgrzaniu oleju tzw. ulepszacze indeksu lepkości. Zapewnia się w ten sposób wymagane własności smarne oleju zarówno dla zimnego, jak i gorącego silnika.

O tym, jaki olej jest odpowiedni decyduje jego skład i klasa lepkości. A propos: jeżeli musisz dolać oleju, możesz użyć oleju innego producenta. Może to jednak prowadzić do pogorszenia właściwości oleju. Każda marka oleju ma inne zestawy dodatków, które mogą utracić swoje właściwości po zmieszaniu z innym olejem. Z tych też powodów mieszanie oleju syntetycznego z mineralnym nie ma sensu.

Zalecenia VW w zakresie lepkości olejów.

W warunkach środkowoeuropejskich można przez cały rok używać oleju o klasie lepkości 15W-40.

A: Lekkie oleje (syntetyczne) wielosezonowe wg normy VW 500 00 dla silników benzynowych; nie nadają się do silników 1,9 TDI.

B: Oleje wielosezonowe wg normy VW 505 00 (wszystkie silniki) lub wg normy VW 501 01 albo API SF lub SG dla silników benzynowych; nie nadają się do silników 1,9 TDI
UWAGA: olejów przeznaczonych wyłącznie do silników wysokoprężnych nie należy mieszać z olejami do silników benzynowych, gdyż grozi to uszkodzeniem silnika.

Zużycie oleju

Jeżeli silnik jest w dobrym stanie technicznym, to powinien zużywać tak mało oleju, że nie ma potrzeby jego dolewania (lub dolewa się tylko nieznaczne ilości) między kolejnymi cyklami wymiany oleju. Osiągniesz to tylko wówczas, jeżeli regularnie wymieniałeś olej i nie przeciążałeś silnika zbyt dynamiczną jazdą.

Silnik zużywa olej, gdyż dostaje się on do komory spalania. Nieszczelny silnik, uszkodzone uszczelniacze trzonków zaworów, niewłaściwe ułożenie pierścieni tłoków, nadmierny luz między prowadnicami zaworów a trzonkami zwiększają pobór oleju. Ale brak jakiegokolwiek ubytku oleju nie jest bynajmniej powodem do radości. Świadczy to o rozcieńczeniu oleju przez paliwo lub wodę kondensacyjną, które pogorszyłyby jego właściwości smarne. Szczególnie może się to zdarzyć w zimie, jeżeli używasz samochodu do krótkich jazd w mieście. W takim przypadku należy wymienić olej już po 3 000 km albo po czterech miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *