Ciśnienie sprężania

Ciśnienie sprężania

W celu ustalenia stanu technicznego silnika należy sprawdzić ciśnienie sprężania w każdym z cylindrów. Podczas spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania powstają duże ciśnienia, w silnikach benzynowych dochodzące do 6 MPa. Oznacza to duże obciążenia dla tłoków, pierścieni tłoków, ścianek cylindra, gniazd i uszczelniaczy zaworów. Nieszczelność komory spalania powoduje zwiększone zużycie oleju i paliwa, pogorszenie składu spalin, zmniejszenie mocy i utrudniony rozruch zimnego silnika. Jeżeli pojawiły się takie objawy, wówczas pomiar ciśnienia sprężania ułatwi ustalenie przyczyny usterki.

W silnikach benzynowych wartości ciśnienia sprężania w poszczególnych cylindrach nic powinny się różnić więcej niż o 0,3 MPa, a w silnikach wysokoprężnych najwyżej o 0,5 MPa.

Kiedy w jednym lub kilku cylindrach różnice te są większe, oznacza to niesprawność, której przyczyną może być zużycie wielu różnych elementów.

Wytyczne dotyczące ciśnienia sprężania.

Wartości ciśnienia sprężania są inne dla silników benzynowych i wysokoprężnych. Orientacyjne wartości podane w tabeli odnoszą się do silników w dobrym stanie technicznym. Warto także pamiętać, że do oceny stanu silnika nie należy brać wartości bezwzględnych ciśnienia sprężania. Ważniejsze jest, aby ciśnienie było takie samo we wszystkich cylindrach, a ewentualne różnice nie przekraczały 0,2 MPa.

Wymagane wartości ciśnienia sprężania – Volkswagen Golf 4 – Bora

Rodzaj silnika Typ silnika Normalne ciśnienie – Minimalne dopuszczalne sprężania w MPa 
Benzynowe

czterocylindrowe

AHW,AKQ,APE, 

AXP, ATN, AUS

AEH, AKL, APF

APK, AQY

AGN

1,0  – 1,5

1,0  – 1,5

1,0  – 1,3

1,0- 1,3

0,9 -1,4

0,70

0,70

0,75

0,75

0,75

Benzynowy czterocylindrowy turbodoładowany AGU, AQA, ARZ 1,0 – 1,4 0,70
Benzynowy pięciocylindrowy AGZ 0,9 . 1,2 0,70
Benzynowy pięciocylindrowy AQP 0,9 . 1,4 0,70
Wysokoprężne AGR, AHF, ALH, AQM 2,5 – 3,1 1,90

Ciśnienie sprężania spada wraz z wiekiem silnika, dlatego wartości mniejsze, ale jednakowe we wszystkich cylindrach są zjawiskiem normalnym. Dopiero kiedy wartość ciśnienia spadnie poniżej dopuszczalnej wartości minimalnej można zacząć zastanawiać się nad wymianą, albo naprawą silnika. Różnice wartości ciśnienia większe niż 0,3 MPa w silnikach benzynowych i 0,5 MPa w silnikach wysokoprężnych, wskazują na jedną z następujących przyczyn:

– zużycie tłoków albo pierścieni tłoków,

– zapieczenie pierścieni spowodowane osadzaniem się pozostałości procesu spalania,

– zniekształcenie cylindrów wskutek zatarcia tłoków,

– wytrącenie z oleju i spalin osadów na trzonkach i gniazdach zaworów,

– skrzywienie zaworów,

– nadpalenie zaworów (na skutek zbyt małego luzu).

Ciśnienie sprężania można zmierzyć we własnym zakresie, jeżeli dysponuje się odpowiednim przyrządem pomiarowym. Do silników benzynowych można go nabyć za niewielkie pieniądze w specjalistycznym sklepie. Volkswagen zaleca specjalny próbnik ciśnienia sprężania V.A.G. 1763 do wszystkich silników (do silników wysokoprężnych jest jeszcze potrzebny adapter 1381/12). Tylko na wskazaniach takiego miernika można się oprzeć. Innymi przyrządami możemy zaledwie zmierzyć różnice pomiędzy poszczególnymi cylindrami. Do przeprowadzenia pomiarów potrzebny będzie także klucz do świec V.A.G. 3122 B i klucz dynamometyczny V.A.G. 1331 do silnika benzynowego oraz klucz przegubowy V.A.G. 3220 do świeć żarowych sinika wysokoprężnego.

Podczas pomiarów jest niezbędna pomoc drugiej osoby, która będzie uruchamiała rozrusznik i poruszała pedałem przyspieszenia (Ty musisz obsługiwać przyrząd pomiarowy). Aby pomiar ciśnienia sprężania był precyzyjny należy się upewnić, że popychacze hydrauliczne działają prawidłowo, a rozrusznik jest sprawny, warsztaty wynajmujące majsterkowiczom stanowiska pracy dysponują przyrządami do pomiaru ciśnienia sprężania, a niekiedy także testerami utraty ciśnienia w cylindrach, które umożliwiają ustalenie przyczyny utraty ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *