Wymiana paska wieloklinowego – Volkswagen Golf 4 – Bora

Wymiana paska

Wymiana paska wieloklinowego jest dość pracochłonną czynnością, szczególnie w silniku V6, w którym trzeba nawet zdemontować amortyzator i ustawić przedni pas w położeniu obsługowym. W silniku benzynowym 1,8 Turbo, w którym jest konieczna wymiana paska co 120000 km, lepiej zlecić tę czynność warsztatowi.

Kolejne czynności:

1. We wszystkich silnikach należy zdjąć górną osłonę silnika (w niektórych modelach także dolną osłonę silnika i prawą obudowę tłumiącą hałas). W silnikach 1,9 TDI (AGR, AHF, ASV i ALH) należy wymontować przewód dolotowy powietrza między chłodnicą powietrza i turbosprężarką.

2. Przed zdjęciem paska wieloklinowego zaznacz kierunek jego obracania się kredą albo flamastrem. Jeżeli ten sam pasek zostanie założony z powrotem, ale będzie się obracał w przeciwnym kierunku, może to prowadzić do jego uszkodzenia, a na pewno do szybszego zużycia. Podczas zakładania paska zwróć uwagę, aby się dobrze ułożył na kołach pasowych. Wał korbowy obraca się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (patrząc od prawego boku samochodu).

3. W celu poluzowania paska odchyl w kierunku wskazanym strzałką koło pasowe napinacza iw niektórych silnikach mechanizm napina-czai za pomocą klucza oczkowego albo płaskiego 16 mm.

4. Zdejmij pasek. W niektórych rozwiązaniach mechanizm napinacza należy zablokować metalowym sworzniem (średnica 4,5 mm, długość 55 mm), wkładając go w otwór blokujący. W samochodach bez spryskiwaczy reflektorów można zablokować wspornik korby napinacza specjalnym narzędziem V.A.G 3090 (patrz rysunki).

5. Przy zakładaniu paska klinowego ułóż go staranie na kołach pasowych. Zwróć uwagę na prawidłowość zamontowania prądnicy, pompy wspomagania układu kierowniczego i sprężarki klimatyzacji.

6. W silnikach wysokoprężnych, w samochodach bez klimatyzacji, zdejmowanie paska rozpocznij od koła pasowego alternatora (jest on umieszczony na prawo od koła napinacza). Zakładanie paska zaczynaj także od tego miejsca. W samochodach z klimatyzacją zdejmij pasek najpierw z kola pasowego zmiany kierunku i tam także rozpocznij jego zakładanie.

7. Po założeniu paska sprawdź jego ułożenie.

8. Uruchom silnik i sprawdź prawidłowość działania paska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *