Sprawdzanie działania wentylatora – Golf 4 i Bora

Uszkodzenie wentylatora

Wentylator chłodnicy włącza się tylko przy dużych obciążeniach silnika. W razie jego uszkodzenia nie musisz rezygnować z dalszej jazdy. Zaczekaj aż silnik ostygnie i jedź dalej z umiarkowaną prędkością, najlepiej do najbliższego warsztatu. Staraj się unikać bardzo wolnej jazdy i pracy silnika na biegu jałowym, gdyż wtedy jest znikomy przepływ chłodzącego powietrza wokół płytek chłodnicy. Zachowaj w polu widzenia wskaźnik temperatury i lampkę kontrolną.

Uwaga. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj rąk do wentylatora przy gorącym jeszcze silniku. Wentylator może się uruchomić także po wyłączeniu zapłonu.

Sprawdzanie działania wentylatora:

1. Zacznij od sprawdzenia bezpieczników nr 3 i 8.

2. Wyciągnij wtyk złącza elektrycznego z wyłącznika termicznego, umieszczonego po lewej stronie w połowie wysokości chłodnicy.

3. Włącz zapłon.

4. Połącz zacisk 2 (+) z zaciskiem 1 (biało-czerwony przewód): wentylator obraca się powoli. Teraz połącz zacisk (+) z zaciskiem 3 (czerwono-czarny, niekiedy czerwono-żółty przewód): wentylator obraca się szybko. Jeżeli wentylator w obu przypadkach się obraca, oznacza to konieczność wymiany wyłącznika termicznego.

5. Kiedy wentylator w obu przypadkach nie zacznie się obracać, albo pracuje tylko z jedną prędkością, wtedy trzeba sprawdzić zgodnie ze schematem połączenia elektryczne. Sprawdź wszystkie złącza, czy nie są poluzowane.

6. Ewentualnie trzeba też sprawdzić przekaźnik wentylatora. Jest on umieszczony po prawej stronie, na ostatnim 13. miejscu, w dolnym rzędzie dodatkowej szyny, nad główną płytą przekaźników. Po zmostkowaniu wyłącznika termicznego styki przekaźnika powinny się zewrzeć. Sprawdź także pod pokrywą przedziału silnika, z przodu po lewej stronie, czy się nie poluzowały złącza 4- i 10-stykowe wentylatora i urządzenia sterującego.

7. Silnik wentylatora możesz sprawdzić, wyciągając z niego wtyk z przewodem zasilającym i podłączając zamiast niego do styku z przewodem w kolorze czerwono-czarnym przewód połączony bezpośrednio z dodatnim zaciskiem akumulatora. Do styku z przewodem brązowym (w silniku 2,3 V5 – brązowo-czarnym) podłącz przewód z zacisku ujemnego akumulatora. Jeżeli teraz wentylator nie zacznie się obracać to znaczy, że jest uszkodzony silnik wentylatora, który trzeba wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *