Wymiana cieczy chłodzącej – Golf 4 i Bora

Wymiana cieczy chłodzącej – Golf 4 i Bora:

1. Odkręcając wolno pokrywę zbiornika wyrównawczego, zredukuj ciśnienie w układzie chłodzenia. Ostrożnie z gorącym silnikiem, istnieje niebezpieczeństwo poparzenia cieczą chłodzącą.

2. Zdejmij osłonę pod silnikiem tłumiącą hałas i przygotuj odpowiednie naczynie. W żadnym przypadku nie wolno spuszczać cieczy chłodzącej na ziemię.

3. Odkręć zawór spustowy cieczy chłodzącej na dole chłodnicy (silniki benzynowe 1,4 i 1,6 l). W silnikach benzynowych 1,8 l i w wysokoprężnych 1,9 TDI, w celu spuszczenia cieczy należy dodatkowo odłączyć przewód elastyczny chłodnicy oleju.

4. Żeby ciecz lepiej spływała, zdejmij pokrywę zbiornika wyrównawczego. Spuść ciecz do naczynia.

5. Przed ponownym napełnieniem układu dokręć zawór spustowy.

6. Wlewaj powoli ciecz chłodzącą do zbiornika wyrównawczego, aż przestaną wydobywać się na powierzchnię pęcherzyki powietrza.

7. Wkręć pokrywę zbiornika wyrównawczego.

8. Uruchom silnik i pozostaw pracujący przez około dwie minuty na biegu jałowym. Następnie zwiększ na pięć minut prędkość obrotową do ok. 1500 obr/min i uzupełnij ciecz chłodzącą do poziomu otworu przelewowego w zbiorniku wyrównawczym.

9. Sprawdź poziom cieczy chłodzącej. Przy zimnym silniku poziom powinien sięgać oznaczenia MIN, a przy gorącym silniku oznaczenia MAX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *