Podstawowe pojęcia dotyczące silnika

Pojemność skokowa – (2) obejmuje przestrzeń cylindra między GMP (1) a DMP (3) tłoka. Komora spalania (4) to przestrzeń między wgłębieniem w głowicy cylindrów  (5), a denkiem tłoka znajdującego się w położeniu GMP (patrz tłok po prawej stronie)

Silnik czterosuwowy. Tłok wykonuje cztery suwy w jednym cyklu pracy.

Dolot (suw 1.). Tłok porusza się w dół do dolnego martwego położenia (DMP). Otwiera się zawór dolotowy. Mieszanka paliwowo-powietrzna w silniku benzynowym dostaje się do cylindra.

Sprężanie (suw 2.). Tłok porusza się od dolnego martwego położenia (DMP) w kierunku górnego martwego położenia (GMP). Po zamknięciu zaworu dolotowego tłok spręża mieszankę.

Praca (suw 3.). Krótko przed GMP pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej przeskakuje skra. Mieszanka spala się, a rosnące ciśnienie gazów przesuwa tłok w kierunku DMP. Za pośrednictwem korbowodu obraca się wał kordowy.

Wylot (suw 4.). tłok ponownie przesuwa się do góry. Otwiera się zawór wylotowy i spaliny wypływają do układu wylotowego.

Pojemność skokowa. Jest to przestrzeń wewnątrz cylindra, mierzona od położenia DMP do GMP wszystkich tłoków. Nad tłokiem w jego GMP pozostaje jeszcze przestrzeń, zwana komorą spalania, w której znajduje się mieszanka paliwowo-powietrzna. Pojemność skokowa cylindra i komora spalania tworzą wspólnie pojemność całkowita cylindra.

Stopień sprężania. Jest to stosunek pojemności cylindra do pojemności komory spalania. Określa on do jakiej objętości w stosunku do pojemności cylindra zostaje sprężona mieszanka paliwowo-powietrzna. Stopień sprężania silników benzynowych wynosi około 10, a silników  wysokoprężnych około 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *